Схема «Зламана сімка»
Увага! Шахраї оформлюють кредити,
отримавши доступ до вашого номеру телефона
Зловмисники розробили нову багатокрокову схему. Аби ошукати жертву, їм потрібен доступ до номеру телефона та трохи часу. До компанії Moneyveo звернулася жінка, на яку шахраї оформили кілька кредитів. А все почалося з того, що її сім-карта у смартфоні стала неактивною.
Як усе відбувається?
Зловмисники спочатку зламують номер телефону жертви. Вона помічає, що номер став неактивним. Згодом додаток «Дія» починає надсилати повідомлення про те, що певна фінансова установа перевіряє кредитну історію. В цей час шахраї вже почали оформлювати кредити.

Зазвичай зловмисників не влаштовує обмежена сума першого кредиту. Тому вони беруть невелику позику та закривають її. З кожним відкриттям/погашенням рівень лояльності фінустанови зростає, як і доступна сума. Ось на ці максимальні кошти й націлені шахраї.
Так виглядає шахрайська схема:

  1. Шахраї зламують телефон жертви, перевидаючи її сім-карту. Потім набирають цей номер з трьох інших.
  2. Звертаються до мобільного оператора із запитом на перевипуск сім-карти. Відновлюють її, вказуючи три телефонні номери, з яких самі ж і дзвонили.
  3. Через відновлений номер отримують доступ до фінансових даних, навіть якщо клієнт-банк захищений логіном та паролем. Багато що залежить від рівня захищеності самого клієнт-банку. Деякі з них мають за логін сам номер телефону, а запит паролю – SMS на цей самий номер. Таким чином зловмисники набувають доступу до інструменту віддаленої ідентифікації клієнта – BankID.
  4. Шахраї починають оформлювати кредити.
Що сталося:
Зловмисники отримали доступ до телефону і через нього – до інтернет-банкінгу. Далі вони використали інструмент BankID. Таким чином вони й зареєструвалися у кредитних установах та отримали кредити.

Як убезпечитися:
  1. Звертати увагу на сповіщення у додатку «Дія». Сповіщення поінформують, якщо хтось цікавиться вашою кредитною історією. Це зазвичай відбувається, коли у фінансовій установі оформлюють кредит на ваше ім’я.
  2. Скористатися спеціальним сервісом від Українського бюро кредитних історій. Саме через нього фінустанови проводять перевірку позичальників. Бюро пропонує послугу СтатусКонтролю, яка дає можливість через SMS або Telegram (@ubkibot) встановити захист від шахрайства. Бот буде надсилати вам повідомлення про запити до кредитної історії. Сповіщення від БКІ можна також отримувати на Viber.
  3. Активувати СтатусКонтроль у бюро кредитних історій та керувати опцією FREEZE. Ця активована опція не дозволить фінорганізаціям отримати вашу кредитну історію з метою погодження нового кредиту. А значить, його й не видадуть.
  4. Використовувати окрему сім-карту для фінансових послуг, номер якої відомий тільки вам та банкам/МФО.

Якщо ви отримали сповіщення про запит вашої кредитної історії:
  1. Відразу зверніться до бюро кредитних історій та напишіть скаргу.
  2. Паралельно зв’яжіться з організацією (МФО чи банком), яка перевіряє вашу кредитну історію та опишіть ситуацію.

Ніхто не застрахований від атаки шахраїв. Але ви можете максимально себе убезпечити, дотримуючись нескладних правил фінансових операцій та зберігання особистих даних.
Форма зворотного зв'язку
Прізвище, ім’я, по-батькові
IПН
Контактний телефон
E-mail
Коментар
Додати файл
Натискаючи на кнопку «Надіслати», ви погоджуєтеся з умовами обробки ваших персональних даних
Контакти
050 329 90 45
пн-пт з 9:00 до 18:00

support@moneyveo.ua


Адреса
01015, м. Київ, вулиця Лейпцизька, будинок 15 Б, поверх перший